پاسخ به سوال در مورد مشاوره ی خانوادگی
سوال:
حضور استاد ارجمند و عزیز جناب حجت السلام والمسلمین جاودان سلام علیکم و رحمه الله با آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان استاد محترم سئوالی که خدمتتان عرض میکنم برای خیلی از اشخاص مسئله مهم و کاربردی است. استاد عزیز؛مرز قبولی و پذیرش خواسته همسر در اموری که خلاف شرع نیست تاکجاست ؟اگر زن از شوهر بخواهد بیشتر کار کند ، یا بیشتر درس بخواند که موقعیت اقتصادی و اجتماعی بهتری را کسب کند یا بخواهد بیشتر زمانش را در منزل کنار او وفرزندش باشد وگاهی این خواسته ها باعث می شود که مرد نتواند مسجدبرود یا به مراسمات مذهبی یا هر جایی که فکر می کند مطلوب است برود و...آیااین خواسته ها اخلاقا یا شرعا برای مرد قابل قبول است یا نباید زیاد به این موارد گوش نداد ؟ حال اگر این قبیل خواسته های زن با خواسته های پدر یا مادر انسان معارض شود گوش به حرف کدام بدهیم ؟ بطور قطع در هر کدام از این موارد یکی راضی و دیگری ناراضی و ناراحت خواهد شد واین باعث عذاب و ناراحتی است .استاد محترم لطفا در این زمینه هر راهنمایی که به نظر مبارکتان میرسد برای حل شدن مشکلات مرقوم فرمایید التماس دعای کثیر

پاسخ:
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، قاعدتاً شنیده اید که در روایات گفته می شود که زمان خودتان را تقسیم کنید ساعتی برای کسب حلال و ساعتی برای عبادت و ساعتی ... و یا اینکه گفته می شود خدای متعال بر شما حقی دارد و پدر و مادر حقی و .... مسئله مورد سؤال شما در واقع به چنین حقوقی باز می گردد. همسر شما حقی دارد پدر و مادر هم حقی دارند و دین شما هم حقی دارد توانایی شما در این است که این حقوق را مراعات کنید و هیچ حقی از بین نرود. آن مقدار از خواسته های همسر که با حقوق دیگر برخورد ندارد. مثلاً شما لازم است نمازتان را در مسجد بخوانید و باید در مراسم مذهبی بطور جدی شرکت کنید. بنابراین بهتر است با همسرتان بنشینید و یک صحبت بکنید و حدود و ثغور خواسته های ایشان روشن بشود و همه بررسی بشود و حدود معقول خواسته های ایشان روشن بشود.
حد توانایی شما روشن بشود و بعد براساس معقولیت خواسته و توانایی شما طرحی برای انجام آن ریخته شود. مقصود این که نه اینطور باشد که دائماً خواسته هایی تکرار می شود که قاعدتاً هر روز هم ممکن است زیادتر باشد. همه بررسی شود و جوانب آن سنجیده شود. شوهری که با دین کاری ندارد و یا کمتر کار دارد شوهر خوبی برای همسر خودش نخواهد بود. مرد باید از خدا بترسد که وظایف خودش را نسبت به همسرش انجام بدهد. این مسئله باید به خانم تفهیم بشود.
در هر صورت هرکس حقی دارد شما حقوقی دارید همسرتان حقوقی دارد و پدر و مادر و کار و درس هر کدام حد و مرز و حقوقی دارند و هر کس باید از حق خودش تجاوز نکند و به حق خودش راضی باشد و در غیر اینصورت زندگی مشترک برقرار نمی ماند و یا از صورت زندگی آرام و لذت بخش درمی آید.
ارتباط با ما
[کد امنیتی جدید]
چندرسانه‌ای